Kulturno umjetničko društvo LIPA u subotu 3. rujna 2011. godine nazočilo je prekrasnoj manifestaciji Dani šljiva u Siraču.

Cilj ove hvale vrijedne manifestacije je sačuvati neke stare običaje od zaborava kao što su pečenje pekmeza od šljiva bistrica i tradicionalno pečenje rakije.

Cijela manifestacija popračena je bogatim kulturno umjetničkim programom i velikim šarenilom nošnji te mnoštvom štandova na kojima su prikazani stari zanati te velika gastro ponuda. Program je započeo svečanim mimohodom svih sudionika. Nakon toga organizirano je natjecanje u “prenošenju šljiva na kuhači” i “ubaci šljivu snaši u simplu”. U natjecanju su sudjelovali Mateja Zrinski, Antonio Knežević i Iva Skoko, članovi starije skupine KUD-a Lipa iz Lipovljana.

U kuturno umjetničkom programu, KUD Lipa predstavio se slovačkim plesom Šariš polkom koja je izazvala oduševljenje kod publike. Pozornost su plijenile prekrasne slovačke nošnje a naravno i plesači koji doslovno uživaju izvodeći ovaj ples.

Nakon završenog programa sve sudionike i goste zabavljao je Miroslav Škoro.