U subotu, 05. lipnja 2010. godine, KUD Lipa iz Lipovljana nazočio je 28. smotri slovačkog folklora u Međuriću.

KUD Lipa Lipovljani zastupao je Maticu slovačku Lipovljani.

Smotra slovačkog folklora započela je mimohodom 17 skupina iz cijele Hrvatske.

Smotri su nazočili predstavnici svih slovačkih matica u RH, gradonačelnik grada Kutine, predsjednik Saveza slovaka u RH gospodin Andrej Kuric, te zastupnica u državnom saboru magistra Zdenka Čuhnilova koja je svečano otvorila prekrasnu smotru folklora.

Članice KUD-a LIPA Lipovljani, uz pratnju glazbene skupine, predstavile su se slovačkim plesom ”Žala je travičku” i ”Stracila je bandzeru”. Koreografiju su postavili Viera Hriencova i Martin Levko. Ples su dalje vježbale Gordana Tisaj i Željka Žanić. Smotru su završili gosti iz Orave – Slovačka.

Kulturno umjetničko društvo Lipa Lipovljani zastupa Maticu slovačku Lipovljani na svim manifestacijama slovačkog folklora u Repoblici Hrvatskoj i Slovačkoj.